Тарас Чорновіл: «В журналістському розслідуванні я відчув сильний політичний душок»

Програма «Наші гроші» випустила останню частину свого розслідування, щодо розкрадання в «Укроборонпромі». Ця серія була присвячена тому, як слідчі органи допомагали корупціонерам у реалізації їхніх схем. За інформацією журналістів, за розслідування справ проти групи Гладковського–Жукова–Рогози бралися майже усі правоохоронні органи, але розслідування спускали на гальмах. Автори програми стверджують, що правоохоронці заморожували справи за хабарі. В студії «Доброго ранку, Країно!» говоритимемо про боротьбу з корупцією, сааме про цей скандал із гостями – політологами Тарасом Чорновілом та Михайлом Чаплигою.

Хто виграв від цих журналістських розслідувань?

Михайло Чаплига: Звичайно, виграло суспільство. Крім того, я думаю, що це дуже величезний урок для всіх нас, тому що було дві думки в суспільстві щодо створення системи антикорупційних органів. Одні казали, що треба створювати цю систему і ми досягнемо результату. Інші казали, що це такий культ карго і насправді треба більше вкладати саме в журналістські розслідування і захищати журналістів і розширити сферу таких розслідувань. Тоді тиск суспільства принесе більше користі, аніж розвиток цілої державної системи антикорупційних органів.

Журналісти виграли?

Тарас Чорновіл: Я не думаю, що хтось дуже виграв, я тут якраз трохи більше песиміст. Я цікавився завжди, мене завжди захоплюють журналістські розслідування, коли в них немає дуже відвертого політичного душка. Я вмію ті речі розділяти, і тут я його дуже сильно відчув. Тому що насправді там є дві частини: є речі, які журналісти дістали, витягнувши інформацію з реальних кримінальних справ, які розслідувалися, як зараз в останній частині. Вони достатньо обґрунтовано доводять, що гальмувалися, і, вкинувши цю інформацію, я думаю, сприяли тому, що гальмувати не вдалося. Ми не знаємо, тому що є деякі справи, які вже дійсно реально йшли і були передані в суд. Ми ж забуваємо, що по «Укроборонпрому» вже є 77 вироків. Ось в моєму рідному місті Львові Львівський танковий завод, ми знаємо, що там справа за масштабами не менша, а, може, навіть і більша. Там більші суми в мільйонах йдуть розкрадань і втрат. Тому насправді вони викрили певний сегмент, і це добре. Вони викрили певні гальмування в окремих справах, і це добре. І вони внесли це в політичний процес. Тому що ті матеріали в них були раніше, їх вкинули в передвиборчий період, в них нав’язали певний політичний соус, і мені здається, що в частин населення це викликало повний нігілізм до всіх і до всього, а в інших, які вже викристалізувалися з підтримкою того чи іншого, починається повна недовіра до тих розслідувань. Тобто вони поляризували суспільну думку, не принісши, мені здається, того, що могло б бути, якби були чітко саме розслідування без політичного контексту.

В першій частині ніби є звинувачення президента, а вже в другій частині ми бачимо керівників інших структур, і вони прямо не є апідлеглими президенту.

Михайло Чаплига: Прямо вони можуть і не бути підлеглими президенту, але ми ж розуміємо, що в нашій системі координат від президента дуже багато залежить. І чутки про те, що НАБУ має певні зв’язки з президентом, після того як вночі там їздив керівник НАБУ додому до президента, бачите, воно просто починає вспливати. Я думаю, що певна політична заангажованість і наших антикорупційних органів від впливу від президента, можливо, ще від когось існує. Але головна суть цього скандалу в тому, що сам президент виходить вершиною цієї піраміди. Я думаю, це дуже відчутний удар по його рейтингу, і тут я підтримую «Національний корпус», який вимагає певної політичної заяви і певної політичної відповідальності від президента.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти