Тарас Загородній: «Жодна країна світу від співпраці з МВФ не стала процвітаючою»

Чого чекати від нового траншу МВФ, коли Україна може його отримати і як це вплине на ситуацію в країні, будемо обговорювати з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Тарасом Загороднім – економічним експертом.

Чим небезпечна чи навпаки приваблива для України місія МВФ, яка приїде у вересні?

Ми повинні розуміти, що жодна ще країна світу від довготривалої співпраці з МВФ не стала процвітаючою. Вони закінчують зазвичай деіндустріалізацією, великим відтоком населення, що, в принципі, у нас відбувається. Тому що коли нам говорять, що там дуже низькі відсотки, в дійсності їхні вимоги розкривають ринки країни, і фактично непрямі витрати значно більші, ніж здається. Фактично та політика, яка нав’язується МВФ, не дає створити нові галузі економіки, які дають нормальну додану вартість. Що стосується цього візиту, в дійсності факторів, які можуть вплинути на гривню, немає. Тому що навіть якщо ми отримаємо $1,7 млрд., це піде на покриття відсотків по цих боргах, які ми понабирали. В дійсності у нас в основному валюта зараз йде за рахунок зростання експорту і за рахунок наших заробітчан, які в тому числі через політику деіндустріалізації, на жаль, поки що в Європі. Ці фактори ніяк не мають впливу на те, що чи буде у нас кредит МВФ чи ні.

А якщо не дадуть кредит МВФ, це суттєво вплине на гривню?

Ніяк не вплине. Ми зараз віддали 3 млрд. боргів, в нас коливання курсу реально невеличке. Ці 1,7 млрд. це просто потім одразу повертається МВФ за відмотки, які ми вже набрали по кредитах. І знаєте, що з однієї кишені переклали, нічого у тебе в руках не залишилося.

Чому уряд все-таки так сильно сподівається на новий транш?

Зараз у складній ситуації знаходиться уряд. Тому що МВФ висунув однією з умов підвищення ціни на газ для населення. Уряд зараз намагається виторгувати, щоб було не різке підвищення цін на газ, а поступове. Але тут ми стикаємося з іншою проблемою. Чому в нас така проблема? Зараз уряд є фактично заручником «Нафтогазу», який веде зовсім іншу політику, наглядову раду якого очолюють представники МВФ, які виписують премії шановним керівникам «Нафтогазу». Фактично контролюють роботу компанії, фактично викручують руки уряду, який є власником ста відсотків акцій «Нафтогазу». Тобто ми повинні розуміти, що одне пов’язано з іншим. Ми навпаки можемо знизити ціни на газ до прийнятного рівня, знизити дефіцит бюджету, бо у нас все взаємопов’язане. Бо у нас великі ціни на газ зробили, одразу ж зростає дефіцит бюджету, тому що на субсидії треба витрачати, промислове виробництво падає, тому що за таких цін неможливо виробляти практично нічого, експорт падає, валюти немає. І ми знову в замкненому колі. Куди йти? До МВФ, щоб знову брати кредити.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти