Тетяна Вербицька: «Коли почнеться збір грибів і ягід, потрібно мати на увазі, що вони можуть містити радіонукліди штучного походження»

Слово «радіація» в українців передусім асоціюється з Чорнобилем. Проте понад 80 відсотків опромінення людина отримує із природних джерел. Радіоактивний газ радон, його відкрили у 1900 році. За інформацією ВОЗ радон є однією з причин розвитку раку легень, адже насамперед вражає дихальну систему. Космічні проміні – це випромінювання, яке з’являється в результаті вибухів зірок та термоядерних реакцій на Сонці. Широко використовує опромінення медична галузь для лікування злоякісних та доброякісних утворень та деяких захворювань. Гостя студії Тетяна Вербицька – фахівець державного наукового технічного центру з ядерної та радіологічної безпеки.

Вас смішать історії про те, що банани це радіаційно?

Я дійсно посміхаюсь, бо є в бананах радіація, калій, але це низькі дози. І насправді ми живемо в радіаційному полі. Є радіаційне випромінювання земної поверхні, сонячне, в бананах, є деякі пляжі навіть з радіацією, тому такі малі дози радіації не є шкідливими. Малі дози радіації такі, які є в бананах, чи якщо ми гуляємо Хрещатиком, де арочка і знімаються деякі передачі, у нас там також підвищена в принципі в порівнянні до загального фону в Києві радіація. Але це не означає, що якщо з’їсти банан чи навіть десять бананів, то ми отримаємо якусь дозу опромінення.

По-перше, є допустимий рівень опромінення річний для населення. Крім того, є випромінювання від земної поверхні – радон, наприклад. Він є всюди. Але радоном в тому числі і лікуються. Просто все залежить від дози. Якщо ми їдемо в Чорнобильську зону відчуження чи спускаємося в реактор, то, звісно, ми можемо отримати дуже велику дозу. І така доза може бути небезпечна. А та радіація, яка нас оточує, вона не є небезпечною. Звісно, сонячна радіація, про яку ми всі знаємо і чуємо, вона може нанести шкоду, якщо ми перебуваємо під сонцем дуже довгий час. Чи солярій також популярний. Зараз перед пляжним сезоном багато жінок хочуть мати красиву засмагу. От вона є шкідливою. Такі процедури я б не рекомендувала. Тому що вони не є обґрунтованими. Є таке поняття, як необхідна обґрунтованість. Якщо людина отримує опромінення, то повинен бути якийсь результат або для суспільства, або для цієї людини. Якщо це просто для краси, на мою думку, краще засмагати природним чином, ніж в солярії.

Тобто про продукти треба запам’ятати, що це природні ізотопи, і не варто про це хвилюватися?

Продукти продуктам різниця. Тому що є лісові, наприклад, продукти – гриби, ягоди. Напередодні цього сезону, коли почнеться збір грибів і ягід, потрібно мати на увазі, що саме ці продукти можуть містити радіонукліди штучного походження. Післячорнобильського. Саме цезій 137. І в Україні такі території, на яких ростуть гриби, ягоди, не лише в Чорнобильській зоні відчуження. Вони є і на Житомирщині, і на Рівненщині, на Волині. Радіація випадала плямами, і там, де вона випала, там можна назбирати небезпечних продуктів.

Як людина може заміряти, самостійно визначити, є цезій 137 чи немає?

Є побутові радіометри, чи раніше їх називали дозиметрами. Вони можуть вимірювати це гамма-випромінювання. Вони доступні. Приблизна цінова категорія – до тисячі гривень, можна купити і дешевше. Єдине, що потрібно звертати увагу, повірені вони чи ні. Тому що прилад повинен проходити повірки, для того щоб він коректно показував випромінювання того чи іншого продукту. Можна також звернутися до лабораторій відповідних. Такі лабораторії є на всіх харчових ринках. Тому що всі продукти, які продаються на санкціонованих ринках, проходять перевірку. Я би хотіла закликати населення насправді не купувати лісові продукти – гриби, ягоди, трави навіть на стихійних ринках, тому що є ризик купити радіоактивний продукт.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти