Вадим Івченко: «Від продажу землі має виграти кожна родина України»

Мораторій на продаж землі можуть скасувати вже до кінця цього року. Про це повідомив заступник глави Офісу президента Олексій Гончарук в інтерв’ю «Блумберг». Він також розраховує, що уряд розблокує продаж державних активів. Цю тему будуть обговорювати гості студії «Доброго ранку, Країно!» Сергій Фурса – інвестиційний банкір, Віктор Скаршевський – економіст та Вадим Івченко – колишній заступник голови комітету ВРУ з питань аграрної політики та земельних відносин, фракція «Батьківщини».

У нас все готово до відкриття ринку землі?

Сергій Фурсін: Насправді нам треба просто прийняти закон про обіг сільхозземель, і все буде готове для того, щоб запустити. Тобто ми потребуємо одного закону. А далі вже технічні речі, які просто чиновникам треба сказати виконувати, і вони будуть виконувати. Поки не поставите чиновникам дедлайн, ніхто нічого доробляти не буде. Бо вони скажуть: а навіщо це? По приватні землі, там майже все вже врегульовано. По державній землі там проблема. Чому? Тому що є мораторій. Тому що це не публічна сфера, і державна земля це така концентрація корупції. Бо в державі є 10 мільйонів гектарів, це як територія Болгарії. Ці 10 мільйонів гектарів нічого нам фактично не приносять. Але приносять сірі схеми в аграрний бізнес, бо там хтось щось сіє, нікому нічого не показує, а потім всі кешові розрахунки йдуть. Тому це породжує корупцію. Але поки ви туди не посвітите софітом, поки не відкриєте ринок, ніхто нічого робити не буде.

Які моделі проведення земельної реформи ви бачите для України?

Вадим Івченко: Перш за все мається на увазі, хто ж буде вигодонабувач. Хто сьогодні виграє від цього? Від цього має виграти людина, родина, громада і вся Україна. Фактично ми говоримо про те, що від продажу землі має виграти кожна родина України. На сьогоднішній день ми чітко розуміємо, що доступ до фінансових ресурсів українців і тих, хто займається експортом, хто займається великотоварним виробництвом, вони не рівні. Це перше. Друге – сьогодні дійсно не проведена інвентаризація землі. Третє – у нас в державі не 10, а приблизно залишилося 6 мільйонів гектарів. Причому ці 6 мільйонів гектарів в більшості в оренді у фермерів. Я коли кажу 6, то я маю свою аргументацію. Бо 10 дійсно було на 2014 рік. Але з 2014 року приблизно півтора мільйони гектари було роздано під різні схеми, під атошників, а потім викупали, під ОСГ – особисті сільські господарства, а це вже приватна власність. Людям віддавали цю землю в приватну власність. Тобто вона переходила із статусу державної в статус приватної. Тому я приблизно сказав. Тому що у нас доступу до кадастру немає, але десь 7 мільйонів гектарів у нас залишилося. І більшість цієї землі в оренді. Є й інші, звичайно, землі. Є землі, як ви кажете, корупції, землі сільськогосподарських університетів, землі Академії наук, землі оборони, бо в нас досить велика кількість полігонів. І я навіть знаю один полігон у Миколаївській області, де кукурудза росте, а це фактично військова земля, яка мала б використовуватися за цільовим призначенням і не мала приносити прибуток.

Ви за те, щоб мораторій до кінця року скасували?

Вадим Івченко: По-перше, я не бачу від банкірів чіткої відповіді, чи зможе сьогодні фермер в селі, який обробляє свої тисячу гектарів, взяти дешевий кредит. Коли банк скаже, що в нього буде можливість взяти кредит задля того, щоб він міг викуповувати, щоб він міг розвивати господарство, щоб він міг переходити з сировинного виробництва на переробку, купляти собі відповідну логістику, створювати продукцію з доданою вартістю… Бо фактично в нас зараз проблема ж не в ринку, а проблема в тому, щоб цей ринок відбився на те, щоб в нас змінилося виробництво з монокультури сировинної на безпосередньо виробництво тих продуктів, які залишать тут додану вартість. Я не бачу відповіді на ці питання.

Віктор Скаршевський: Почему должен фермер получить дешевый кредит? Даже если землю можно будет продавать, давать в залог. Если другие предприятия и под производственную землю, например, все равно высокие процентные ставки. Как можно получить дешевый кредит, когда учетная ставка 17%, которую устанавливает НБУ? У нас сейчас средняя кредитная ставка по экономике Украины 17-20%. А в отдельных случаях она достигает 23%. В Европе кредитные ставки 3-5%. А еще как можно конкурировать с европейскими фермерами, если около половины бюджета ЕС идет на дотации и поддержку сельского хозяйства. В Украине тоже есть такие схемы – из бюджета выделяют, но получают лишь крупнотоварные. Что мы хотим? Мы хотим агрохолдинги поддерживать, которые и так зарабатывают деньги и у которых и так все хорошо? Либо мы хотим развивать фермерское хозяйство? Например, как в Польше. В Польше вообще, в принципе, в Конституции написано, что они развивают фермерское хозяйство. Они таким образом решают две задачи. Во-первых, занятость, а во-вторых, еще и социальные вопрос. А у нас лишь идут разговоры на тему, снимать мораторий или не снимать. А, может быть, сначала определим концепцию? Мы хотим делать в Украине агропромышленный комплекс, который будет основываться на агрохолдингах и который не будет никаких задач решать – ни социальных, ни проблему занятости?

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти