Валентин Бушанський: «В першу чергу кандидат в народні депутати повинен бути політиком»

Кожен шостий кандидат у народні депутати наразі безробітний, про таке свідчить дослідження мережі «Опора». Хоча більшість усіх претендентів на місце в парламенті мають вищу освіту. Про соціальний статус, освіту та професійну діяльність майбутніх народних обранців говоритимемо з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Валентином Бушанським – політологом.

Як ви вважаєте, навіщо всі ці люди йдуть у парламент?

Хочуть працевлаштуватися, важко ж сидіти без роботи. Знаєте, коли я чую про кандидатів у народні депутати, які сидять без роботи, тут тільки два варіанти: або за них хтось інший працює, або вони абсолютні маргінали і абсолютні невдахи. Тільки два варіанти, інших варіантів бути не може. Давайте подивимося, вбудь-якому разі, якщо людина не працює, значить, хтось оплачує її рахунки, хтось купує їй бутерброди і каву. За щось же ця людина існує, значить хтось платить за неї.

Можливо, є власні накопичення?

Власні накопичення можуть бути у власника квартири на березі моря, який здає її в сезон, але, вибачте, Росія вже віджала Крим, в нас вже таких людей немає. Власні накопичення можуть бути в людини, яка якийсь час працювала десь в Італії чи в Польщі, збирала полуницю, потім повернулася в Україну і живе на ці гроші. Але вибачте, великий фахівець зі збирання полуниці або працівник в італійській пральні чи спеціаліст з витирання столиків в італійському кафе – я не думаю, що ця кваліфікація буде дуже корисною у Верховній Раді.

А якою є корисна кваліфікація у Верховній Раді? Якою має бути освіта?

Я дуже люблю такі питання, тому що таке питання вже поставив був Сократ, за словами якого Платон написав працю «Апологія Сократа». Він ставить питання: а в кого треба спитати про те, як треба розвивати суспільство? Може, у поетів, може, у військових, може, у представників інших професій? І Платон доходить висновку, що жодна професія не може бути мірилом того, як треба управляти країною. Жоден фахівець в певній галузі не є фахівцем з управління країною. Якщо ми подивимося на історію, то ми можемо побачити, що, наприклад, Уїнстон Черчилль, якого так люблять зараз в Україні, був військовим. Чи знадобилася в його роботі парламентаря його кваліфікація військового і те, що він пройшов три війни? Знадобилася. Він був журналістом, тому що він пройшов три війни і також писав журналістські матеріали і все життя жив з гонорарів. Знадобилося? Так, безперечно. Він би не був таким оратором і не зміг би достукатися до англійського суспільства в найстрашніші моменти. Звісно, людина, яка знає закон і має юридичну освіту, важлива. Економіст – важливий. Політолог – важливий. Але в першу чергу кандидат в народні депутати повинен бути політиком. Бо ти можеш бути видатним юристом чи видатним економістом, але якщо ти не політик, якщо ти не відчуваєш запитів суспільства, якщо ти не бачиш, як можна з людьми говорити, для того щоб реалізувати свої запити, в тебе нічого не вийде.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти