Валентин Наливайченко: «Будь-який президент має право як призначати послів, так і відкликати їх»

Дипломатичні ротації від глави держави – президент України Володимир Зеленський вирішив змінити 12 українських послів через те, що вони начебто надто довго обіймають свої посади. Своєю думкою з цього приводу ділиться гість студії «Доброго ранку, Країно!» Валентин Наливайченко – заступник міністра закордонних справ України у 2004-2005 рр., надзвичайний і повноважний посол України в Білорусі у 2005-2006 рр., колишній голова СБУ:

«Я думаю, треба почати з того, що це справді відповідальність президента, і будь-який президент має право призначати послів, як і відкликати послів. Тому це виключно рішення і відповідальність президента. А щодо до дипломатії, то я можу сказати, що українська дипломатія, у всякому разі коли я приєднався до неї ще в перші роки відновлення незалежності, це кадровий величезний здобуток України. Це люди, які десятками років виховувались, вивчали декілька мов, мали досвід, починаючи від аташе. Я маю на увазі кар’єрних дипломатів, таких як я, які пройшли всі щаблі і тільки після цього, дай бог, хто зробив кар’єру стають послами або генеральними консулами.

Що було погано за останні роки для української дипломатії? Попередній президент роздавав дипломатичні ранги послів кому? Наближеним депутатам. Це було погано. Я сподіваюсь, що новий президент піде все ж таки фаховим шляхом. Зараз пролунало: 12 послів готується на заміну. Насправді 83 посла в Україні. Був відпрацьований алгоритм, коли я був на керівництві у Міністерстві закордонних справ – три, максимум чотири роки і ротація. Це можна робити планово, і тоді можна передбачати, в яку країну підбираєш якого фахівця, з якими мовами, з яким досвідом, пані чи пан завчасно готується. Тому що в МЗС України діють курси іноземних мов, і кожен рік, хто б ти не був – від міністра до аташе, ти маєш перескласти іноземну мову. Так само, як і конкурсні процедури на зайняття будь-яких посад. Я думаю, що саме це і зробило українську дипломатію і потенціал кадровий наших дипломатів дуже такими фаховими. Єдине, на чому я хотів би наголосити, що справжня ротація має відбуватися у 3-3,5 роки для керівників дипломатичних місій, тобто для послів».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти