Василь Амельченко: «Бардак, який розвів Парубій у ВР, і повна залежність від президента знівелювали парламентаризм в Україні як такий»

Чи будуть дочасні парламентські вибори, відповідь стане відома не пізніше 5 липня. Після публічних слухань у вівторок Конституційний суд перейшов до закритого вивчення справи та ухвалення рішення. Цю тему будемо обговорювати з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Василем Амельченком та Іваном Крульком – народними депутатами України.

Василь Амельченко: На мою думку, стало зрозумілим, що президент користувався, звичайно, емоціями в першу чергу, а потім вже якимись юридичними аспектами щодо прийняття такого відповідального рішення для країни. Що заважало прийти у ВР, знайти абсолютний консенсус з тих питань, про які всі декларували: коаліційна угода, відкриті списки? Знайти компроміс, домовитись про те, що потрібно країні, а не якомусь окремому політику чи політичній силі. Сьогодні вони поспішають, тому що думають, що їхній рейтинг буде триматися дуже довго. Так, слава богу, не буває взагалі в житті. Тому треба було спокійно досягнути компромісу, винести в Раду голосування пакетне, щоб всіх задовольняло. І тоді б реально виборці наші побачили, ми, партнери по коаліції, декларували достатньо серйозні речі, які б вивели країну із ситуації такого хаосу, бардака, який був раніше, і тоді було б для країни краще. Спокійні чергові виборі, які абсолютно не за горами.

Іван Крулько: Насправді не так важливо, вибори відбудуться 21 липня чи 27 жовтня. Це кілька місяців, але проблема зараз полягає в іншому. Насправді КС є в дуже складній ситуації. Бо рішення КС може дуже делегітимізувати наступний склад парламенту, ВР як інституцію. Наприклад, вноситься рішення КС, наприклад, я не знаю, яке буде рішення КС і ніхто не знає, але виноситься рішення про те, що указ неконституційний. Які правові наслідки після цього? А правових наслідків немає ніяких, тому що це не означає для ЦВК зупиняти виборчий процес. Далі повинні піти ще суди, які будуть йти в адміністративному порядку, зокрема відповідна палата Верховного Суду України. А яке вона прийме рішення? Тому КС буде керуватись тут не тільки прямими нормами Конституції. Вони будуть виходити, безумовно, з верховенства права, і вони будуть, безумовно, оцінювати, які це буде мати наслідки в тому числі і на ситуацію в країні. Дуже складна ситуація.

Я пригадую історію: коли вийшли з коаліції «Радикальна партія», «Батьківщина» і «Самопомічь», ми вимагали, щоб Парубій надав як голова Верховної Ради списки коаліції. І він їх не міг надати. І ми вимагали, оскільки немає коаліції, від президента Порошенка, щоб президент скористався своїм правом і оголосив дострокові вибори парламенту через те, що коаліція менше ніж 226 депутатів. Зараз є інша політична обстановка, і позиції міняються відповідним чином. Тому насправді, якщо виходити із формальної логіки того, що написано в Конституції, то дійсно, якщо в двох фракціях менше депутатів – коаліції немає. Але коли знищувався фактично регламент ВР і взагалі правопорядок в країні паном Януковичем, і коли була повернута Конституція 1996 року в незаконний спосіб через КС цей сумнозвісний, так от що тоді відбулося? Вони з регламенту ВР прибрали цілі розділи. Прибрали розділ про опозицію і розділ про те, як формується коаліція. Там було все чітко прописано. Зараз цього в регламенті немає. І от це ще одна юридична проблема, яка насправді дає право представнику президента Зеленського в КС доводити, що коаліції не було. Тому що є юридична невизначеність. Я хочу сказати, що указ президента Зеленського про розпуск парламенту є політико-правовим рішенням, і він вже запустив виборчий процес. Тому в цій ситуації очевидно, що треба йти на вибори, треба їх проводити, в першу чергу для того, щоб зберегти легітимність інституції, яка називається Верховна Рада.

Василь Амельченко: Той бардак, який розвів Андрій Парубій як голова ВР у парламенті, не привівши регламент до порядку, і повна залежність від президента, на жаль, знівелювали як такий парламентаризм в Україні взагалі. Я ще раз переконуюсь в цьому. Якщо народний депутат, вийшовши з фракції «Самопомочі», написав заяву, наприклад, у фракцію БПП або іншу, сьогодні написав – завтра вранці це мало б бути оголошено у ВР, і тоді це була б відкрита, прозора робота парламенту. І не треба було б просити списки коаліції. Це має бути абсолютно прозорий процес. Цей єдиний законодавчий орган в Україні, який обрали наші виборці, має бути підзвітним українському народу. На жаль, цього при головуванні Парубія не відбулося. І сьогодні це є наслідком епохи бардака, до якого привів Порошенко. І Зеленський є продукт цього, бо люди голосували проти цього бардака, хаосу, який був у країні.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти