Віктор Скаршевський: «Іноземний спекулятивний капітал заробляє на українських громадянах мільярди доларів»

Вже у вересні нову владу чекають перемовини з МВФ, одним з ключових питань стане ціна газу для населення. 15-20 млрд. дол. розраховує отримати українська влада від Фонду за три роки. Ймовірно, кредитор вимагатиме, аби вартість газу для побутових споживачів відповідала ринковим реаліям. Для простих українців це означає, що ціни на блакитне паливо у найближчому опалювальному сезоні підскочить до 14 грн. за кубометр. В студії «Доброго ранку, Країно!» Сергій Фурса – інвестиційний банкір та Віктор Скаршевський – економіст.

Який зв’язок цієї суми, яку ми можемо отримати від МВФ, і ціни на газ для населення?

Сергій Фурса: Головне для нас не та сума – 15-20, а де-факто буде десь 8, а сама наявність програми з МВФ. Бо ми бачимо, це як індекація для зовнішнього світу, що ми адекватні. От Україна в програмі МВФ, то можна давати гроші. Гроші від МВФ йдуть просто в резерви НБУ. Вони лежать, а потім повертаються. А поки ми в програмі МВФ, іноземні інвестори заходять. Поки є програма МВФ, ми можемо отримати кредит від Світового Банку, від Європи, від США. І нормально проходити всі бюджетні процеси і нормально проходити рефінансування будь-якого боргу. МВФ – як маркер: дивіться, вони нормальні, їм можна давати гроші.

Ми зараз нормальні, адекватні, нас сприймають так?

Сергій Фурса: Зараз всі досить позитивно налаштовані в Лондоні, в Нью-Йорку стосовно України. І очікують, що ми досить швидко досягнемо успіхів у перемовинах з МВФ, залишимося в програмі, отримаємо нові програму структурних реформ. І ми бачимо і приплив іноземного капіталу на внутрішній ринок, ми бачимо суттєве збільшення ціни українських єврооблігацій. Ми бачимо успіхи «Укрзалізниці», «Нафтогазу», які легко виходять на ринок і залучають кошти, які потрібні.

Позитивно налаштовані, але дають рекомендації щодо цін на газ для населення.

Сергій Фурса: Інвесторам в світі головне, щоб була програма МВФ. А МВФ це здоровий глузд. Вони кажуть, що ціни мають бути ринковими. Все, байдуже. Нам не важливо, щоб вони були високі чи низькі. Зараз ціна знижується вже чотири місяці поспіль. Це в рамках домовленостей з МВФ. Бо ціна на європейських біржах на цьому тижні була вже 114 доларів. А минулого року була і 250, і 300. Ціна суттєво впала, МВФ каже: добре, ринкова ціна, знижуйте тарифи

Ви вважаєте, ми можемо не грати за світовими правилами, беручи кредити від МВФ?

Віктор Скаршевський: Что такое мировые правила? Есть в Украине правительство, и оно должно думать не об интересах кредиторов, а об интересах украинских граждан и свои национальные интересы защищать и вводить. Потому что когда говорим, иностранный капитал заходит в Украину, то тут маленькая добавка. Иностранный спекулятивный капитал, который в любой момент может выйти. Тем более НБУ буквально несколько недель назад разрешил нерезидентам, снял все ограничения по выводу валюты из Украины. Раньше было 12 млн. долл., а сейчас можно выводить сколько угодно. И этот спекулятивный капитал, который зашел, уже более 3,5 млрд. долл., в прошлом году это было 200 млн. долл. Они зарабатывают на нас, на украинских гражданах. Потому что доходность от 16% до 20% годовых доходила, и эти все проценты выплачиваются из бюджета. А бюджет наполняет простой украинский налогоплательщик.

Они зарабатывают миллиарды, потом, когда они увидят, что ситуация может в худшую сторону измениться… Не из-за МВФ, МВФ им не важен, они смотрят, сколько могут заработать за короткий промежуток времени, и как только внешнеэкономическая конъюнктура ухудшится либо какие-то внутриполитические потрясения могут быть в Украине, они сразу же этот капитал и выведут. В Украину просто не идут прямые иностранные инвестиции в производство, в строительство новых предприятий. Даже те, которые хотят заходить, смотрят не на МВФ, а на условия. Например, «Фольксваген» несколько месяцев назад хотел построить в Украине завод по производству автомобилей «Шкода». Полтора миллиарда инвестиций, пять тысяч новых рабочих мест. Они решили не идти в Украину не потому, что МВФ, а потому, что украинские власти не пошли на нормальные условия. Они не освободили, например, от НДС импортное оборудование, как просили. И сейчас «Фольксваген» будет инвестировать в другой восточноевропейской стране, и они не смотрят на МВФ, а смотрят на условия.

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти