Ярослав Юрчишин: «Коли застави доля підозрюваних чиновників смішні, то й результати смішні»

Застава як запобіжний захід: чи працює і хто та яким чином нею маніпулює? Українські чиновники виходять з-під арешту під рекордні застави. На цю тему розмовлятимемо з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Ярославом Юрчишиним – виконавчим директором організації Transparency International Україна:

«Сам механізм застави дуже прагматичний. Тобто фактично замість того, щоб закривати людину і з держбюджету її харчувати, утримувати, в економічних справах корупція це в першу чергу економічні злочини і злочини, де з бюджету країни тим чи іншим методом виведені якісь ресурси, відповідно дуже логічно на момент, поки суд розглядає справу, дати такий запобіжний захід. Тобто взяти достатню суму коштів для того, щоб людині не було повадно втекти. Сума має бути насправді відчутна. Чи буде, наприклад, пан Насіров, який заплатив рекордну для України суму, втікати з країни? Сумнівно, тому що насправді за таку суму багато чого може статися.

Єдина проблема власне із заставою, що суд має певну дискрецію, тобто він може сам вирішувати, яка сума застави може бути. Два показника. Це вага нанесеної шкоди. І тут важливо, щоб правоохоронці справді змогли це довести. Бо у нас досвід ще з часів пшонкінської прокуратури ставити суму максимально велику в надії, що суд якщо і скоротить, то незначно. Насправді дуже важливо, щоб правоохоронці могли аргументувати, що справді на 2 млрд. нанесено шкоди, відповідно мінімум 10% людина має покрити своєю заставою. Але тут є ще один факт, який суд мусить взяти до уваги, оскільки ми все-таки країна європейська, прагнемо в Європейський Союз: має бути доведено, що у людини є майна на таку суму. Тобто не можна ставити заставу більше, ніж в людини є. І тут починаються власне всі вибрики української Феміди.

Ми знаємо, що в нас є декларації українських чиновників. Що показує власне сама система декларування? Люди, які розуміють, що в них рильце в пушку, дуже часто переписують своє майно на родичів, і тут вже починаються проблеми. І довести, що треба порахувати і майно, записане на родичів, технологічно важко, особливо якщо судді і не дуже хочуть. І тому дуже часто буває, що навіть за умови, коли правоохоронці можуть довести, що застава має бути суттєва, суд вважає, що людина гола-боса, все життя жила на одну зарплату і ці всі машини, будинки невідомо звідки взялися, тому власне застави смішні. А коли застави смішні, то відповідно і результати смішні, і ми бачимо, що люди дозволяють собі не з’являтися на засідання суду, не співпрацювати зі слідством. Відтак застава перестає грати свою роль.

Ключова функція застави – вкрав гроші або підозрюється у вкраденні грошей, ми беремо таку суму, щоб було відчутно, що ти співпрацюєш зі слідством. Довели, що невинен, немає питання, і гроші повертаються».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти