Юрій Корольчук: «Аби вирішити проблему з донарахуваннями за газ, треба було б передбачити тариф на розподіл облгазів»

Всупереч рішенню Нацкомісії, облгази продовжують незаконні нарахування в платіжках. Про це повідомив заступник наачльника департаменту з енергоефективності «Нафтогазу» Олексій Хабатюк. Серед них Вінницька. Закарпатська, Запорізька та Чернігівська компанії, що входять до групи РГК Дмитра Фірташа. За інформацією Хабатюка, у квитанціях за минулий місяць не тільки не зробили перерахунку з жовтня минулого року, а це й донарахували обсяги за березень. Що відбувається, будемо обговорювати з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Юрієм Корольчуком – експертом Інституту енергетичних досліджень:

«Треба розуміти, що проблема власне в тому, що існує конкретний закон про ринок природного газу, є кодекс про газорозподільні мережі, є договори, які також визначені як вторинні нормативно-правові акти, які передбачають те, що облгази зобов’язані приводити постачання газу, обсяг газу до так званих стандартних умов. Стандартизація передбачає 740 мм ртутного стовпчика і 20 градусів по Цельсію. І коли температура на вулиці нижча, в основному ця проблема взимку виникає, мінус 20, мінус 10, то газ змінює свої фізичні властивості, і з’являється той фактор, який вимагає фактично від облгазів привести цей газ до стандартних умов.

Тобто замість, наприклад, якщо споживач спожив тисячу кубометрів, вимагає від облгазу донарахувати фактично в залежності від коефіцієнту, наприклад, 1100-1150. І виникла наступна проблема: з 2015 року фактично НКРЕКП, регулятор, забороняв облгазам застосовувати методику донарахування цих коштів своїми листами, і тільки з 2018 року в облгазів з’явилася ця можливість. Тому що НКРЕКП призупинило виконання своїх листів вимогою і в платівках людей дійсно з’явилися донарахування за попередні три роки. Але важливий момент, треба розуміти, що в тих же платіжках, і позиція облгазів була заявлена про те, що ця сума, яка до нараховується, не обов’язкова до оплати.

Йшли переговори робочих груп уряду, НКРЕ, облгазів і «Нафтогазу» щодо вирішення цього питання. Його вирішити треба було наступним чином: треба було передбачити тариф на розподіл облгазів. Тариф на розподіл це власне абонплата на послуги, які надає облгаз з транспортування цього газу до споживача. І передбачити в цьому тарифі кошти, які треба було скерувати на встановлення лічильників, які б передбачали не обрахування кубометрів газу, а обрахування спожитого енергоресурсу. Тобто в кіловат-годинах. Фактично в енергетичних одиницях. Або замінити старі лічильники, які не обраховують температурний режим, на ті, які обраховують. І цей факт міг би принаймні зняти цю проблему і фактично унеможливити певну політичну ситуацію, яка сьогодні виникла навколо облгазів».

Прокрутити наверх
Натисніть Enter, щоб шукати, Esc - щоб вийти