facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олексій Якубін: «По суті почалася певна розмова між Києвом і Москвою, і це вже дає результати»

27.01.2020

На прямій необхідності переговорів з Володимиром Путіним наголосив глава української держави Володимир Зеленський. Він каже про те, що такий діалог необхідний заради того, аби повернути утримуваних на окупованому Донбасі, в Криму і на території Росії українців та спробувати завершити війну. Про це він розповів в інтерв’ю «9-му каналу». Позицію українського президента обговорюватимемо з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Олексієм Якубіним – політологом, Олександром Палієм – політологом та Юлією Осмоловською – експертом з міжнародних питань.

Ваша оцінка такої позиції глави держави?

Олександр Палій: Вона як мінімум непрофесійна. Тому що якщо йти на всі поступки заради визволення заручників, то завтра Росія нахапає тисячу заручників, післязавтра сто тисяч, а потім мільйон. Тому що на території Росії перебуває величезна кількість громадян України, їх  в будь-який момент можуть арештувати і задіювати в цих торгах. Я вже не кажу про окуповані території Криму і Донбасу, де загалом мешкає близько п’яти мільйонів людей. Тобто там довити не переловити, і Росія собі може цей фонд в будь-який момент збільшувати скільки завгодно. І що, ми будемо кожного разу іти на поступки терористам? Треба повчитися, як грамотні держави з досвідом боротьби з тероризмом, з досвідом боротьби із захопленням заручників діють в таких випадках. Це, наприклад, Велика Британія, яка не йде на переговори з терористами, і, наприклад. Ізраїль, який також має серйозний досвід протистояння терористам. В нього зовсім інакша ситуація. От подивіться свіжий приклад в Ізраїлі. Є така пані Ісахар, яка поїхала нещодавно х марихуаною з однієї країни, в якій дозволена марихуана, в іншу країну, в якій дозволена марихуана, через транзитну зону російського аеропорту, і її там росіяни схопили. А чому? Тому що в Ізраїлі був заарештований хакер, який розкривав американські секреті тощо, і Ізраїль видав його США. І от для того, щоб обміняти, цей фонд наповнити, росіяни на такий засіб пішли. Ізраїльтяни категорично відмовилися їм міняти, вона зараз сидить в російській тюрмі, і хакера відправили в Сполучені Штати. Тому що якби вони пішли один раз на поступки терористам, потім другий раз, потім третій, то просто росіяни ловили б ізраїльтян по всьому світу.

Олексій Якубін: Якщо почали з Ізраїлю, то це такий приклад, який нам показує, що країна готова заради своїх громадян вести будь-які перемовини будь з ким і обмінювати на своїх громадян величезну кількість інших людей. Згадайте відомий приклад великого обміну на одного ізраїльського солдата – близько 1200 людей, які до цього утримувалися в ізраїльських тюрмах і навіть були визнані терористами. Ізраїль на це пішов. Або обміни 80-х років, коли так само Ізраїль за своїх солдатів віддавав тисячі людей, які в них були у в’язницях, які навіть були визнані терористами самим Ізраїлем. Тому насправді розвинуті країни, як правило, намагаються повертати своїх людей, тому що ціна життя навіть одного громадянина для розвинутих країн є найважливішою. Інша справа, що це не завжди афішується, тому що деякі з цих країн навіть викуповують своїх громадян, якщо є така можливість. Але вони це не афішують, тому що зрозуміло, що це буде викликати бажання в різних груп це використовувати. Але з вами говоримо про прямі перемовини в даному випадку. Це дещо інша тема. Якщо говорити про прямі перемовини, які в нас почалися, які Володимир Зеленський почав робити, починаючи з літа, згадайте його розмови з Володимиром Путіним, це дало результат. Тому що в нас відбулося вже як мінімум два обміни, особливо згадайте резонансні 35 на 35, потім ще більший обмін з непідконтрольними територіями, в нас відбулася зустріч в «нормандському форматі», тобто формат був відновлений вперше за три роки. Тобто по суті в нас почалася певна розмова між Києвом і Москвою, і це вже дає результати. Обміни, повернення кораблів, те, що не зміг зробити минулий президент, а Володимир Зеленський зрештою зміг це зробити. Я вважаю, що те, що він в принципі погодився на те, зоб вступити в такий діалог, це теж є показником того, що він не готовий гратися на життях людей в якесь політиканство. Він діє скоріше як лідер розвинутої країни.

Віце-прем’єр з питань євроінтеграції Дмитро Кулеба підтримав позицію президента і сказав, що боятися потрібно не перемовин з Путіним, а того «з чим ти їдеш на розмову з Путіним», і Володимир Зеленський їде з «сильною українською позицією».

Юлія Осмоловська: По-перше, я хочу привітати, що нарешті здоровий глузд повертається. Я завжди виступала за доцільність прямого діалогу з Російською Федерацією, але не звужувати його суто до питання повернення наших людей, оскільки це звужує простір для маневру. В нас дуже багато питань, і є менш сенситивні, з яких можна починати діалог і вибудовувати цю довіру. Це перше. Друге щодо коментаря пана Палія і підсилюючи позицію пана Кулеби, хочу сказати, що в принципі сам факт ведення переговорів не є зрадою як такою. Сам факт ведення переговорів це нормально, а от ті домовленості, які досягаються за їхніми результатами, тут вже можна це кваліфікувати як зрада чи не зрада. Чому ми починаємо критикувати президента, коли він їде на переговори, і тільки через те, що він їде на ці переговори? Тут немає проблем в тому, щоб сідати і вести розмову. Якщо розмова неможлива, якщо результати будуть нав’язувати такі, які будуть шкодити інтересам України і пан Зеленський буде на це погоджуватися, тоді вже можна реагувати з точки зору змістовної критики. А зараз говорити про те, що він не має зустрічатися з Путіним… Мають зустрічатися з тими особами, які реально приймають рішення. Якщо там приймає рішення Путін, то потрібно вести діалог з Путіним.