facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Роман Головін: «Потрібен закон не про продаж землі, а про підтримку власника землі»

07.02.2020

З майже трьох тисяч поправок до законопроекту про відкриття ринку землі народні обранці у перший день розглянули лише трохи менше двох сотень. У фракції «Слуга народу» кажуть: все йде за планом, хоча і дуже повільно. Втім в цьому випадку турборежим вмикати не збираються, аби не порушити регламент. Опозиційні сили навіть компромісною редакцією законопроекту не задоволені. Проблему відкриття ринку землі будуть обговорювати гостя студії «Доброго ранку, країно!» Вадим Івченко – народний депутат, фракція «Батьківщина», Сергій Швець – народний депутат, фракція «Слуга народу», та Роман Головін – експерт з питань аграрної політики.

Що саме не подобається опозиційним політсилам в цьому законопроекті?

Вадим Івченко: Проти не тільки опозиційні сили, а аграрні асоціації в більшості своїй, маленькі фермери, середні сільгосптоваровиробники. Питання стоїть навіть не в тому, що в цьому законі, а в тому що обрана стратегія розвитку аграрного сектору повністю не відповідає тим європейським вимогам або спільній аграрній політиці, яка є в Європейському Союзі. І в нас так трапилося, що на ринок у нас запускають фінансових спекулянтів, тобто людей, які не мають ніякого відношення до сільського господарства. Коли ви показуєте аграріїв – це прості люди, в простій одежі, і це аграрії. Через п’ять років ви будете показувати людину, яка буде сидіти в салоні пиляти нігті, і вона буде називатися аграрієм. Тобто людина буде власником сільгосппідприємства, але ніколи вона не буде навіть знати, де її земельна ділянка, і вона не буде ніколи перебувати в селі.

Але це ж бізнес. Є керівники, які сидять пиляють нігті.

Вадим Івченко: Ні, це не керівники. Кожен аграрний бізнес або кожен аграрний обіг землі в будь-якій країні є певна регуляція. Тому що земля це певна територія, її ж більше не стане. І землею потрібно розпорядитися так, як засобом виробництва, щоб дати якомога більше людям, які хочуть реально створювати робочі місця. Так робить Франція, так робить Італія, так робить Польща. Ми чомусь обрали іншу модель. Я вже не кажу про те, що тотальна брехня і маніпуляції. Коли вам говорять про 10 тис. га, це брехня. За цим законом людина може мати у власності з пов’язаними особами 50-70-100 га. Пов’язана особа – це ваша дружина, ваші діти, ваш брат, ваша сестра, ваші батьки. Питання в тому, яка ж стратегія аграрного устрою. В нас 4,5 млн. одноосібних господарств, які фактично виробляють аграрну продукцію, але е мають статусу товаровиробника. Через це в нас кажуть, в нас 30 тис. фермерів. А 4,5 млн. це хто?

Сергій Швець: Насправді впродовж всього часу, скільки відбувається обговорення проблеми ринку земель сільгосппризначення в Україні, а це вже ледь не від початку незалежності, ми бачимо, чуємо шалену купу маніпуляцій. В той чи інший спосіб, в тій чи іншій формі і з тієї чи іншої причини. В переважній більшості випадків ці маніпуляції спрямовані на залякування людей, власників паїв тими чи іншими химерами. Прийдуть іноземці і скуплять землю! Які іноземці? Іноземці не приходять купити готові підприємства. Вже впродовж довгого часу не виконується програма приватизації уряду і попередніх урядів. Не приходять люди купувати. Не приходять інвестори сюди. Хоча в найменші країни Європи – Словенію, Словаччину – вони приходять. Вони будують там свої підприємства і дають роботу мешканцям. До нас вони не приходять. Тому що неприваблива Україна.

Можливо, якраз земля і привабить, чорнозем?

Сергій Швець: Дивіться, це знову ж таки химера, яка пішла з часів радянської пропаганди, що гітлерівці вивозили вагонами чорнозем. Давайте вже забудемо про ці міфи, про ці залякування. Я скажу вам, в чому причина таких залякувань. Причина в тому, що чималі агрогосподарства, в тому числі які входять до агроасоціацій, які в тому числі приходять під ВР протестувати, зацікавлені в тому, щоб володіти землею, на правах оренди, але володіти, і розплачуватися з людьми – власниками паїв мішком зерна на рік або мішком цукру. Мені це достеменно відомо. Вони не зацікавлені в тому, щоб люди мали право розпоряджатися своєю землею.

Що саме не влаштовує в тому законопроекті, який буде розглядатися найближчим часом?

Роман Головін: По-перше, сам законопроект є певною такою фікцією, абстракцією, якимось квазідокументом. Ринку землі як такого не може існувати. Не тільки з культурного або світоглядного бачення, а і з точки зору економіки. Будь-який ринок створюється для того, щоб насичувати цей же ринок товаром. Земля не виробляється, значить, головна функція ринку – насичення товаром не працює.

Але ж в інших країнах є ринок землі.

Роман Головін:Немає ринку землі. Це нами придумано. Не може бути обігу землі. Може бути обмін правами на землю. Земля це нерухомість. Навіть в такому початковому розгляді ми бачимо, скільки робиться багато помилок відносно того ставлення до землі. Говорити про те, що повинні прийти інвестори і всіх навчити, я хочу запропонувати шановним з такими думками спочатку в свою сім’ю, в свою квартиру запросити кілька сусідів, щоб вони жили. Я думаю, українці самі спроможні вести це господарювання. Треба нам збільшувати зайнятість. Кожен власник землі повинен стати напряму чи через участь в об’єднаннях кооперацій і в товариствах власників землі учасниками аграрного виробництва. Це більшою мірою більш швидкий, якщо порівнювати розвиток, який пропонують, це розвиток концентрації земель в одних руках. А є розвиток, який передбачає об’єднання або самостійне господарювання. Безумовно, що об’єднання і самостійне господарювання безпосередньо власників землі – це буде більш швидкий розвиток. Для цього закон потрібен не про продаж землі, який пропонують, а закон про підтримку. Законодавство, яке буде підтримувати власника землі.