facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Ігор Гарбарук: «Ми маємо розвивати власного виробника і стимулювати споживання власних товарів»

24.03.2020

Влада не запроваджуватиме режим надзвичайного стану, щоб під шумок не протягнути якісь непопулярні рішення – так відреагував Володимир Зеленський у своєму відео зверненні на закиди деяких політиків. А ще президент додав, що нині країна може розраховувати на міжнародну фінансову підтримку. На зв’язку зі студією «Доброго ранку, Країно!» Ігор Гарбарук – економічний експерт, який зможе розповісти про доров’я нашої економіки.

Що на сьогодні з нашою економікою? Чого на варто боятися? Наскільки все критично?

Я дійсно підтверджую свої слова, що на сьогоднішній день навіть в такій ситуації, яка є, в нас немає ніяких передумов до дефолту. Я не буду казати, що у нас там дуже сильна економіка на сьогоднішній день. Так, є великі дійсно проблеми, але передумов до дефолту у нас немає. Єдине, з чим, наприклад, можу не погодитися з паном президентом – я все ж таки вважаю, що кошти для функціонування економіки потрібно шукати не ззовні, не в МВФ та інших інституцій, а все ж таки всередині країни. Ми пам’ятаємо всі про велику частину тіньового ринку країни. Ми пам’ятаємо про 92 млрд. на руках населення за оцінками НБУ. Хай не 92 млрд., хай буде 50. Ми пам’ятаємо про те, що гроші були виведені за кордони України. Це порядку 148 млрд. Тобто фактично коштів вистачає всередині. Просто потрібно дійсно створити певні програми для національних інвесторів, для великих бізнес-компаній, які будуть зацікавлені в тому, щоб повертати гроші в Україну і інвестувати їх в реальний сектор економіки.

Що робити в нинішній ситуації, коли не буде коштів заробітчан, коли будуть закриватися бізнеси, коли людям не платитимуть зарплати і вони втрачатимуть роботу? Які виходи є, крім розрахунку на магічного інвестора та кошти МВФ?

Ніякий магічний інвестор сюди не прийде, поки ми не навчимося працювати з національним інвестором. Ви згадали про 12 млрд., які перераховували наші заробітчани, дійсно це так було. Назвати інвестиціями це для мене достатньо важко. Якщо Гончарук називав, то я просто співчуваю нашій державній владі, що вона наймала таких «професіоналів». Тому що це кошти, які як сюди приводилися, так звідси і виводилися. Вони просто споживалися, витрачалися на ті самі автомобілі, квартири та все інше. Тому насправді має бути спільна програма з національним бізнесом України. Тому що якщо це робить Трамп, якщо це роблять в Європі, якщо це роблять всі країни – підтримують власний бізнес дотаціями, певними правилами, зменшенням оподаткування, певними канікулами, якимось економічними стимулами і інструментами, це має робити і наш уряд. Чому вони цього не роблять, чому немає жодної заяви, я не розумію. Чуємо тільки про одне: коли МВФ прийде, дасть 5,5 млрд., потім ще щось дасть на якусь окрему програму, це абсолютно неправильний підхід. Ми маємо дивитися всередину власної економіки, розвивати власного виробника і стимулювати споживання власних товарів. Тоді нам не потрібні будуть абсолютно ніякі кредитні запозичення. Це не інвестиції, це кредити, які лягають на наші плечі. От про це ми маємо говорити. Ми маємо говорити про те, що на сьогоднішній день в Україні ідуть дві війни, два фронти. Це медичний через ту проблему, яку ми маємо, і продуктовий – ми його вже бачили останні день-два. Ціни на товари піднімаються, є певна недостача товарів. От тут знову ж таки потрібно працювати з бізнесом. Ми маємо забезпечити їм умови, щоб хоча б товари щоденного вжитку були в магазинах у великій кількості і по мінімальним цінам.