facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Валерій Івасюк: «Я радий, що весь жлободром з депутатів, міністрів буде послуговуватися нашою злиденною медициною»

26.03.2020

Медики отримують перші серйозні виклики, пов’язані із COVID-19, а ми маємо змогу сподіватися лише на них. Та не завжди є така змога. Більш ніж півтисячі користувачів соцмережі «Фейсбук» поділилися історією пацієнтки, яка звернулася до Олександрівської лікарні з підозрою на коронавірус. Дівчина обурюється: медики ігнорували її елементарні прохання і халатно ставилися до своєї роботи. Отже, будемо обговорювати, наскільки медицина готова допомагати українцям, з Валерієм Івасюком – доктором медичних наук, заступником міністра охорони здоров’я в 2006-2008 роках, який є на скайп-зв’язку зі студією «Доброго ранку, Країно!».

Давайте проаналізуємо історію з Олександрівською лікарнею. Чи правильно діяли лікарі, чи звичайному пацієнту дії лікарів просто стали незрозумілими?

Є такий голова комітету ВР з питань охорони здоров’я Радуцький. Він не так давно заявив, що якщо лікарі або лабораторні працівники будуть відмовляти пацієнтам у наданні медичної допомоги з якихось причин, то їм загрожує позбавлення волі на 8 років. Я б сказав так: краще зразу розстріл. Справа полягає в тому, що лікарі волають вже 30 років: допоможіть, медицина в повній дупі, і ніхто на це не звертає уваги. Ні уряд, ні жоден президент, ні ВР, ні суспільство. Я дуже щасливий, що ця коронавірусна інфекція весь жлободром з наших депутатів, міністрів, жлобів-бізнесменів закрила в Україні, і вони тепер будуть послуговуватися отою медициною злиденною, яка у нас є і до стану якої вони самі і довели. Отже медики зараз роблять заяви про те, що вони не захищені, немає індивідуальних засобів захисту. Більше того, жодна лабораторія в Україні, навіть та єдина, яка є в Києві, не має 4-го рівня захисту. Вони всі працюють з надзвичайно небезпечним матеріалом. Те, що я почув від пані, яка лежала в Олександрівській лікарні, я повинен сказати, що це одна з найкращих лікарень не тільки в Києві, а й в Україні. Там знаходяться базові кафедри Київського медичного університету, в тому числі кафедра інфекційних захворювань на базі відділення інфекційних захворювань. Лікарі чудові. Наприклад, хірург 1-ї категорії в нашому інституті імені Амосова отримує 3400 грн. Хіба за такі гроші люди працюють? А вони працюють. Отже, лікарі так само люди, і вони не витримують того тиску психологічного, тиску безгрошів’я, того, що вони не мають всіх необхідних ліків, лабораторного обладнання тощо, але вони кинуті Зеленським грудьми на цей фронт боротьби з коронавірусною інфекцією.

Що могла зробити за останні місяці влада, щоб захистити наших лікарів?

Коли прийшов Зеленський на свою посаду і Гончарук на посаду прем’єр-міністра, перше, що треба було зробити – ревізію так званого державного стратегічного запасу всіх тих необхідних речей, які треба задіювати у ввипадку техногенних або біологічних, як корона вірусна інфекція, катастроф, природних тощо. Цього не було зроблено. І коли ця пандемія функціонує в світі місяцями, і абсолютно очевидно, що Україна не могла бути поза цією пандемією, Зеленський нічого не зробив, уряд Гончарука нічого не зробив, аби поповнити ці державні комори, ці державні стратегічні запаси всім необхідним. Передусім забезпечити медичні заклади і медиків. Згадайте це дурнувате, знущальне шоу, коли закрили людей в Нових Санжарах. То якщо ти зробив оцю державою забезпечену в спеціальному закладі обсервацію, то чому ти це не зробив для 80 тис. людей, яких ти пустив в Україну? Так, це громадяни країни, але вони їхали з країн, де епідемія вже була на піку. Тобто критичну масу інфекції завіз в Україну Зеленський. І поставив медиків перед оцією критичною масою цих людей. Всесвітня організація охорони здоров’я вустами свого виконавчого директора тиждень тому зробила заяву, що обмеження пересування людей всередині країн не зупинить епідемію. Три класичних заходи. Перше – це санітарний кордон. І слава Богу, що теперішній прем’єр Шмигаль вчора зробив заяву, що буде закритий кордон на в’їзд і виїзд. Але критичну масу вже запустили, щоб епідемія розвивалася в Україні. Друге – це зробити державою організовано у спеціальних медичних закладах обсервацію для всіх, хто в’їжджає. Так, як це зробив півтора місяці тому Ізраїль, коли не було ще жодного інфікованого там. І третє – це обов’язкове тестування якомога більшої кількості людей з метою ізоляції їх, особливо контактних, особливо медиків, поліцейських тощо тест-системами, особливо на визначення самого вірусу, а не антитіл.