facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Віктор Колбун: «Я не думаю, що питання підвищення пенсійного віку так просто вирішиться»

11.02.2020

Підвищення пенсійного віку неминуче, про це заявила Галина Третьякова, народний депутат, голова профільного комітету парламенту. Про це говоритимемо з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Віктором Колбуном – експерт з питань функціонування пенсійної системи, колишній заступник голови Пенсійного фонду.

Тобто не буде спокійно спатися, на всіх чекає підвищення пенсійного віку?

Я думаю, що в нашому суспільству питання підвищення пенсійного віку завжди було досить-таки чутливим. Воно завжди було важливим. І я не думаю, що це питання настільки просто вирішиться: взяли – проголосували і підняли пенсійний вік.

Чому? Голосів не вистачить?

Голосів-то може вистачити, але коли депутати почнуть детально розглядати це питання, зважувати за і проти, я не думаю, що воно буде йти абсолютно просто. Давайте озирнемося трошки назад. В 2017 році тодішній уряд під керівництвом Гройсмана проводить пенсійну реформу і впроваджує зміни в жовтні. ВРУ проголосувала закон, відповідно до якого відбулися зміни в формулі нарахування пенсії і була ще важлива зміна – це вимоги до стажу, який треба мати для того, щоб вийти на пенсію. Принаймні вийти на пенсію в 60 років. Тобто 30 років для жінок і 35 для чоловіків треба мати стажу для того, щоб вийти на пенсію. А вік виходу може зсуватися відповідно до того, чи вистачає в людини цих років стажу. Ті люди, які мають більшу частину страхового стажу ще з епохи Радянського Союзу, вже поступово вийшли на пенсію, і нове покоління не зажди має 40 років, 45 років стажу. Якраз оці 35 для чоловіків і 30 для жінок – це і є певна форма прихованого підвищення пенсійного віку.

По кому це в першу чергу буде бити?

В принципі, покоління, яке мало основну частину свого спочатку трудового, а потім страхового стажу в 1990-2000-х роках, тобто почало працювати в 90-х, роботи могло не бути, могла бути неофіційна зайнятість тощо. Тобто набрати необхідні роки стажу не так просто для цього покоління. Тому фактично можна говорити про те, що ще у 2017 році було прийняте рішення про таку ніби приховану м’яку форму підвищення пенсійного віку. І насправді ці кроки, про які говорить пані Третьякова, можливо, і не настільки потрібні. Тому що людина, яка бажає вийти на пенсію раніше, в 60 чи в 61 рік і в неї не вистачає цього стажу, може його докупити. Тобто це додаткові ресурси для Пенсійного фонду.