facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олег Голубенко: «Немає прозорості тарифу на тепло»

13.02.2020

Сподівалися платити менше, а доводиться більше. Українців шокували суми у платіжках на комунальні послуги за січень. Будемо розбиратися з тим, що діється з платівками, разом з гостем студії «Доброго ранку, країно!» Олегом Голубенком – експертом з питань ЖКГ.

Взагалі хтось розуміється на тому, що відбувається?

Насправді хаос коїться. Вже тричі змінювали підхід на формування ціни на газ. Я вже мовчу, яким чином формуються платежі взагалі за опалення – там взагалі своя республіка, кожне місто, кожна компанія це робить по-своєму. Насправді немає якоїсь зрозумілості, порядку. Люди просто не розуміють, і немає прозорості цього тарифу. Навіть якщо б можна було говорити про те, що після виступу Кабінету міністрів і президента з приводу необхідності перегляду і зниження тарифів мали б побачити тариф, скільки має коштувати одна гігакалорія тепла.

І як порахувати гігакалорії?

Зараз зазвичай стоять загальнобудинкові лічильники і вони рахують. По місту Києву майже всі будинки обладнані. Є, звичайно, певні проблеми, пов’язані з організацією цього процесу. У майже ста відсотках багатоквартирних будинкові стоять загальнобудинкові лічильники, і розподіл здійснюється відповідно між мешканцями. Але розрахунок здійснюється все одно за показниками цього загальнобудинкового лічильника. І питання в тому, що коли ми говоримо, чи будинок енергоефективний, чи там належні вікна стоять, утеплений, чи є регулятор температури від зовнішнього повітря, виходить дуже часто така ситуація, що батареї гарячі, вікна люди відкривають, опалюють вулицю, і потім дивуються, чому в них такі платіжки. Тому що вони стільки тепла безпосередньо відібрали. Ті ж будинки, де це відбувається нормально, грамотно, де стоять відповідні регулятори, де люди за цим слідкують, де проведений комплекс заходів підготовки до зими, там, як правило, кількість гігакалорій, за які доводиться сплачувати, менша. Але тут ще є один нюанс: скільки ж коштує ця гігакалорія? Вона різна по регіонам абсолютно. І не важливо, чи газ спалюється, чи мазут, чи вугілля, чи якісь пелети, брикети. Питання в тому, що цей тариф затверджується органами місцевого самоврядування, закладаючи складову доставки цього тепла, ремонту, амортизації труб.

Кого нам слухати, щоб розуміти, що буде відбуватися з тарифами?

Дивіться, що заявив Гончарук? Він сказав, що ми рекомендували, ми звернулися, ми дали вам всі механізми – до органів місцевого самоврядування. Ми ж вам дали дешевший газ. Але газ став дешевше через певну кон’юнктуру ринку. І чи він став реально настільки дешевший, наскільки він став на ринку? Тобто ми говоримо про те, що ціна за рік на світових ринках зменшилася десь вдвічі. Певним чином і в нас відбулося зменшення ціни на газ. Але ж не всі котельні прив’язані до зменшення ціни на газ. Крім того, не всі котельні працюють на газу. Крім того, не всі органи місцевого самоврядування мали той тариф, який відповідав реальним витратам. Тобто є колосальні видатки, витрати на утримання усієї цієї мережі, на ремонти, на все решта.