facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Андрій Павловський: «Накопичувальна пенсійна система не є панацеєю для вирішення пенсійних проблем»

14.02.2020

Українців хочуть зобов’язати накопичувати на старість. Другий рівень пенсій або ж накопичувальна система невдовзі може з’явитися в Україні. Цього прагнуть чиновники і кажуть: час прийшов. Гість студії «Доброго ранку, Країно!» Андрій Павловський – експерт з питань соціальної політики, народний депутат попередніх скликань, розповість про цю ініціативу:

«По-перше, це не нова ідея, і діючим законодавством передбачено пенсійне страхування трьох рівнів в Україні. Перший базовий рівень – це солідарна система, яка нині діє. Другий загальнообов’язковий рівень – це так звана обов’язкова накопичувальна система. І третій рівень – це приватні добровільні пенсійні фонди. В нас в країні діє якраз перший рівень і третій, накопичувальної системи немає. Це пов’язано з рядом об’єктивних і суб’єктивних причин. І сказав би, що це не панацея вирішення пенсійних проблем. Треба до цього ставитися обережно, тим більше що є застереження представників Міжнародного валютного фонду не поспішати із запровадженням в Україні накопичувальної системи, тому що є приклади європейських країн, латиноамериканських, де згоріли, збанкрутіли так звані накопичувальні пенсійні фонди під час кризи.

І що нам каже МВФ? Що під час війни, яка фактично є в країні, під час продовження економічної кризи недоцільно впроваджувати накопичувальну систему, тому що досвід невдалий східноєвропейських країн, таких як Угорщина, Польща, та ж Росія, показує, що ця накопичувальна система ефективна і приносить пенсіонеру якийсь додатковий прибуток тоді, коли дохідність цих накопичувальних рахунків хоча б на 2-3% більше, ніж середньорічна інфляція по країні. Тобто щоб не вийшло так, що людина буде все життя додатково відкладати гроші прийде потім за пенсією, і їй скажуть: вибачте, вашу пенсію з’їла інфляція. Щоб ця накопичувальна система не перетворилася у ще одну велику фінансову піраміду».