facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Віталій Бала: «Той спосіб, в який приймається закон про землю, є абсолютно недоречним»

20.02.2020

Верховна Рада продовжує розглядати правки до земельного законопроекту, і тим часом в ЗМІ ходять чутки про кулуарні домовленості між ОПЗЖ та «Слугою народу». Про це будемо говорити з гостями студії «Доброго ранку, Країно!». Це Олексій Гончаренко – народний депутат, фракція «Європейська солідарність», Роксолана Підласа – народний депутат, фракція «Слуга народу», та Віталій Бала – політтехнолог, директор Агентства моделювання ситуацій.

Чи відомо вам про таку домовленість?

Олексій Гончаренко: Я не знаю, що відбувається між «Слуга народу» з ОПЗЖ. Я можу сказати, що наша фракція «Європейська солідарність» подала сумарно 100 правок. Я особисто подав п’ять правок, але вони є абсолютно принципові. Бо вони міняють цю латиноамериканську латифундистську модель, яка є в українському селі, на європейську модель справжнього ринку землі, а не земельного базару, як пропонують «слуги народу». Поки що була розглянута тільки одна і відхилена, на жаль. Звичайно, я буду наполягати. Я обраний по мажоритарному округу, мій округ це 60% сільське населення. І там люди категорично проти того, що просуває Зеленський із командою.

Що робитиме «Слуга народу», щоб пришвидшити прийняття закону?

Роксолана Підласа: Ми сподівалися, що цей закон буде прийнятий швидше, але в будь-якому випадку турборежим в питанні ринку землі не є доречним. Тому що ми розуміємо, що це один з фундаментальних законів, які ухвалено депутатами 9-го скликання, і він має, по-перше, бути розглянутий по повній процедурі для того, щоб не було можливостей оскаржувати ухвалене рішення. Воно має бути абсолютно юридично чистим. З іншого боку, все ж таки дискусія повинна бути щодо цього питання. Хоча я вам відверто скажу, знаходячись кожного дня у стінах парламенту, я не можу сказати, що те, що там відбувається, це є дискусія. Тому що там є очевидно дві фракції, які нормально поводяться, зокрема «Голос» і «Європейська солідарність». Люди, які від цих фракцій подавали правки, знають, про що їхні правки. Депутати від «Опозиційної платформи» скомпілювали 3,5 тис. правок, але вони не знають, про що їхні правки, і багато депутатів від «Батьківщини» теж цього не знають. Тобто ці правки подані для того, щоб зірвати розгляд законопроекту.

Складається враження, що рішення вже прийнято – в комітеті, у фракції «СН». Відповідно імовірність того, що сприйматимуться подані правки не велика. Чи вона є?

Роксолана Підласа:Я постійно повторюю, що все ж таки в нас є дуже потужна внутрішньофракційна дискусія. І ви це бачити по результатам деяких голосувань, коли фракція «Слуги народу», на жаль, не є одностайною, але тому по ринку землі ця дискусія також продовжується. Але навіть ті депутати, які є достатньо консервативними в цьому питанні, тобто підтримують якусь іншу модель ринку або не підтримують ринок землі, вони, як ви бачите, теж не голосують за ці поправки, тому що вони просто не мають ніякого сенсу.

Що зараз повинні робити депутати для того, щоб або якомога швидше прийняти цей закон, або?.. Будуть торги між партіями чи ні?

Віталій Бала: Насправді дійсно це фундаментальний закон. І той спосіб, в який він приймається, є абсолютно недоречним. Є фундаментальні правки, до яких треба звернутися. Ми бачимо, що насправді дискусії немає. І це є велика проблема. Монобільшість має зрозуміти, туди попали дуже багато випадкових людей, які є некомпетентними. Навпаки в інших партіях, старих, там є достатньо компетентних людей. Я слухав Корнієнка, він говорить, ми не ведемо ніяких перемовин. Безумовно, він не веде. Але не він вирішив, що це закон треба приймати, є інші люди, які є керівниками «Слуги народу», і вони, на мою думку і по деякій інформації, таки намагаються вести певні перемовини, бо вони бояться, що все-таки може не вистачити голосів. Я розумію, що є певні групи впливу.

З ким веду перемовини «Слуга нарду»?

Віталій Бала: Вони з усіма ведуть. Крім «Європейської солідарності», можливо, й «Батьківщини». З групами «Довіра» і «За майбутнє». Це ж насправді нескладно. Вони сідають, бачать, скільки є голосів, і шукають, скільки не вистачає. Це нормальна технологія, я тут нічого нового не вигадую.