facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Андрій Іллєнко: «Епоха бідності не тільки не закінчилася, а стало ще гірше»

24.02.2020

Кількість незадоволених курсом країни різко збільшилася за останні півроку – такі дані дослідження соціологічної служби Центру Разумкова. Яка вона – довіра до влади, та куди рухається країна? Про це будемо спілкуватися з гостями студії «Доброго ранку, Країно!» Кірою Рудик – народним депутатом, фракція «Голос», Андрієм Іллєнком – народним депутатом попередніх скликань та Павлом Кутуєвим – професором соціології.

А чому йдемо не туди?

Кіра Рудик: Пройшло вже півроку, коли людям вже не достатньо чути тільки обіцянки. Вони хочуть зрозуміти і побачити певні результати. Це нормально. Це якраз той час, через який треба показувати певні результати. Ми знаємо, що реформи тривають достатньо довго і, звичайно, не можна побачити чогось дуже швидко. Але для цього є комунікація, і з комунікацією, ми бачимо, зараз великі проблеми. Ці проблеми відбуваються і в ситуації з коронавірусом, і мені здається, навіть історія з ним не включена в це дослідження. Тому, я думаю, там буде ще провал. Що може робити зараз уряд – це чесно і щиро розказувати, що він робить і коли будуть відбуватися зміни.

А хіба Гончарук в п’ятницю не розповідав?

Кіра Рудик: Він розповідав, але там не було чітких пунктів, чітких моментів, коли саме ці зміни відбудуться і наскільки позитивними вони будуть. Результат роботи уряду був більш загальний і про все хороше. Але те, що ми бачимо зараз у соціології, що про все хороше якось вже не дуже працює. Ще раз хочу сказати, що це нормально. Півроку – це такий період, через який люди починають розчаровуватися. Саме для цього починають підтягувати комунікацію, робити так, щоб люди розуміли, що відбувається і коли очікувати на саме ті зміни. Можливо, декілька антикорупційних кейсів, можливо, прийде весна – будуть посадки, як обіцяла влада. Це всі очікують.

У вас є бачення, куди нас веде команда президента?

Андрій Іллєнко: Я думаю, що вони самі цього не розуміють. Очевидно, там є люди, які мають свої конкретні інтереси. Це конкретні олігархи, які мають своїх представників в нинішній владі. В них конкретні інтереси зберегти і захистити і збільшити свій капітал. Очевидно, там є міжнародні групи впливу, які поставили теж свою агентуру в нинішню владу. Але загалом я думаю, що Зеленський і його найближче оточення діють просто тактично. Він же сам сказав, що в нього немає часу думати про стратегію, в нього лише такі поточні справи. Загалом немає нічого дивного в тому, що падає довіра. Тому що а чого вона має рости? Абсолютно жодної обіцянки, яка була, і жодного очікування, не виправдано. Епоха бідності не тільки не закінчилася, а стало ще гірше. Економіка в ще гіршому стані, ніж була рік тому. Ніяких антикорупційних справ немає. Олігархи як правили, так і правлять, навпаки пресують малий бізнес. Обіцяли проводити референдуми, нічого не проводять, навіть не думають в цьому напрямку.

Одні негативи, а скажіть щось хороше.

Андрій Іллєнко: Ну, буде прищеплення в українців від людей, які, скажімо так, виїжджають виключно на якомусь телевізійному образі, якого не існує в реальності. Немає ні команди, ні ідеології, нічого абсолютно. Тільки телевізійний образ, створений олігархічними телеканалами. Я розумію, що в людей були очікування на зміну еліт. Єдина обіцянка, яку вони справді виконали, вони поміняли владу. Це факт. Дійсно ми маємо сьогодні в цілому нові обличчя. Оце хіба що. Але ми бачимо, що сам акт того, що вони нібито нові, ще не означає, що вони кращі чимось, і це не означає, що вони не пов’язані з тими ж самими олігархами чи з якимись іншими силами.

Павло Кутуєв: Те, що нам демонструється, це не соціологія, це результати опитування громадської думки. Це все одно, що спостереження за зірками будь-яке називати астрономією. І така термінологія є важливою. Тому що ми дуже багато уваги приділяємо в нашій країні саме опитуванню громадської думки. Але у нас дуже мало дійсно відбуваються фундаментальні соціологічні дослідження для того, щоб зрозуміти, якою є суспільна динаміка нашої країни і куди вона дійсно рухається. Треба відзначити, що це опитування щодо довіри уряду, але тут не фігурує президент. І ми повинні розуміти таку констеляцію факторів сьогоденної української політики, що громадяни розуміють, що і Верховна Рада, і уряд теперішній є похідною від однієї фігури, ім’я якої Володимир Зеленський. Люди відокремлюють президента як таку засадничу на сьогоднішній день фігуру теперішнього політичного процесу і ВР і Кабмін, які розглядаються виборцями як групи, як індивіди, які потрапили туди, куди вони потрапили, тільки тому, що вони вчасно приєдналися до того екіпажу, яким керує президент. Тому відповідно це, з одного боку, дає президенту можливість позбуватися цих попутників, а з іншого боку, значно фундаментальнішим питанням треба задатися – куди нас ці керманичі у ВР та уряді ведуть.