facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олексій Дорошенко: «Цей тиждень покаже, чи ми з вами станемо свідками некерованої інфляції»

30.03.2020

Антимонопольний комітет відкрив справу по фактам суттєвого подорожчання продуктів у Києві. У спекуляції на цінах службовці підозрюють десяток найбільших мереж продуктових магазинів та ще півтора десятка компаній-постачальників. Напередодні президент Володимир Зеленський виступив з відеозверненням, де пообіцяв не допустити здорожчання продуктів та товарів першої необхідності, а також анонсував жорсткі заходи щодо спекулянтів, які на цьому наживаються. Те, чому ж цифри на цінниках в магазинах повзуть вгору, прокоментує для глядачів студії «Доброго ранку, Країно!» Олексій Дорошенко – директор Української асоціації постачальників торговельних мереж:

«Дійсно, ми з вами є свідками, коли ціни зростають досить суттєво. Таке подорожчання було у 2015 році, коли ми з вами бачили інфляцію у 43%. А це означає, що, на жаль, кожен з нас кожного дня сплачує все більше і більше. Якщо два тижні тому ситуація була ще більш-менш поміркованою, то після того, на жаль, все пішло шкереберть. Одна з причин, і одна з суттєвих причин – це закриття продовольчих ринків.

Саме через те, що через ринки реалізовувалося 60% загально продукті в нашій країні, багато виробників, наприклад огірків, помідорів або печериць, 90% своєї продукції завжди продавали саме через ринки. І коли зараз більшість з них закрита, це означає, що фактично люди пішли з ринку в магазини, і дійсно і деякі виробники, і деякі постачальники, і деякі великі торговельні мережі, скориставшись цим, вирішили підняти ціни. Тому в даному випадку ситуація, на жаль, є негативною, але цей тиждень покаже, чи ціни все ж таки почнуть пригальмовувати, або ми з вами будемо свідками некерованої інфляції.

Оскільки я останні шість років займаюся питаннями ціноутворення продовольчої безпеки, то можу сказати, що ні уряди, ні президенти до цього часу взагалі не приділяли уваги саме продовольству, і ми з вами бачили, що ціни можуть зростати як завгодно. І навіть коли вже останні роки за нашими зверненнями Антимонопольний комітет відкривав справи або навпаки не відкривав справи через подорожчання окремих продуктів… Наприклад, в травні 2016 року ми зверталися до Антимонопольного комітету щодо подорожчання гречки. Тоді гречка підстрибнула до 55 грн. за кілограм десь з 16 грн. І за п’ять років фактично ніякої справи немає. А можливо, я не знаю, чим вона закінчилася. І таких справ я можу налічувати досить багато. Тому досвід показує, що і рітейлори, і постачальники вирішили, що якщо ринок є неконтрольованим, то на ньому можна заробити».