facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Ігор Грабарук: «В ситуації, яка для світу є економічною депресією або рецесією, ми живемо як мінімум з 2014 року»

01.04.2020

ПандеміяCOVID-19, природні катаклізми, загострення конфлікту на Близькому Сході та падіння цін на нафту – навіть окремо кожен з таких факторів здатен завдати шкоди світовій економіці. Проте цього річ світові ринки зіткнулися з ними одночасно. Про очікувані кризові явища та про те, як Україна має реагувати на подібні виклики, говоримо з гостем студії «Доброго ранку, Країно!» Ігорем Грабаруком – експертом з економічних питань.

Експерти оцінюють ситуацію, як зупинку, рецесію чи відкат назад або навіть як велику депресію. Що ви скажете?

Я цю ситуацію сприймаю трішки з іншої сторони. Я її сприймаю зі сторони певної задачі, яку нам потрібно вирішити. Якщо ми зробимо все правильно, якщо ми будемо думати головою і будемо приймати правильні рішення і вчиняти потім правильні дії, ми з цієї задачі вийдемо або з мінімальними втратами, або, можливо, навіть з якимись певними перемогами. Якщо ми дійсно будемо акцентувати увагу на депресії, рецесії, ми будемо просто і далі більше падати. Я просто хочу всім нагадати: те, що для світу є певною економічною депресією або певною рецесією, я перепрошую, ми в цій ситуації живемо як мінімум з 2014 року. Шість років у нас відбуваються різноманітні коливання, падіння економіки. В цей час в світі плюс-мінус було все абсолютно нормально. В нас відбулося велике падіння. Тому фактично ми якось звикли вже до цієї ситуації, і я вважаю, що принаймні на рівні суспільства ми до цього адаптувалися. Тобто я вважаю, що ми можемо при правильному підході вийти із цієї ситуації значно легше, ніж всі інші.

Якщо ми кажемо про усілякі фондові ринки, біржі, індекси, Україна сильно залежить від цього?

Слава Богу, ми менш залежні від цих речей. Тому що ми ж розуміємо, що фактично біржова діяльність, фондовий ринок в Україні або дуже слабкий, або його взагалі немає.

Тобто якщо будуть казати, приміром, що в Америці впали біржі на трильйони доларів, українцю це буде нецікаво?

Українець може сказати: це дуже далеко до мене і особисто мене не стосується, тому що я не є власником цих акцій. Хіба що опосередковано, через треті-четверті руки це все ж таки вплине. Тому що це великі компанії. Я просто всім хочу нагадати, що ми, на жаль, чи, можливо, на щастя в цій ситуації, сировинно-експортна економіка і, в принципі, основна частина нашого експорту це сировина нашої аграрної сфери і, безумовно, чорні метали. От до того, що відбувається в економіках інших країн, ми будемо теж прив’язані. Наприклад, Китай скорочує купівлю чорних металів. Відповідно ми постраждаємо. Тому що це друга стаття доходів в українському бюджеті від нашої експортної діяльності. Тому опосередковано, безумовно, всі ці речі будуть на Україну впливати. Але тут правильне рішення не в тому, щоб просто збільшувати експорт тої ж залізорудної сировини, не просто шукати, куди це все збути, а навпаки думати, як це все використовувати всередині нашої країни.