facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Олександр Сергієнко: «Система тарифоутворення не адекватна можливості населення сплачувати»

30.03.2020

81-річну бабусю на Полтавщині залишили без блакитного палива за борг у 12 тисяч гривень, незважаючи на заборону позбавляти послуг ЖКГ під час карантину. Про те, як діє система надання комунальних послуг під час карантину, говоритимемо з Олександром Сергієнком – експертом з питань ЖКП.

Як ви прокоментуєте цю ситуацію?

Розумієте, у нас показали одну бабусю, але насправді у нас величезна кількість боржників. Про це говорить статистика. Заборгованість населення за ЖКП складає майже 70 млрд. грн. Зрозуміло, що серед цих боржників є такі, в яких величезні борги, і в кожному випадку треба розбиратися окремо. Тому що у людей можуть бути різні життєві ситуації. В будь-якому разі в усіх нормативних документах записані процедури по відтермінуванню погашення боргу. Ймовірно, слід було йти по цьому шляху. Тобто працювати з бабусею, розмовляти, укладати договір реструктуризації і м’яко залагоджувати цю ситуацію. Тому що відключити – це як кинути ядерну бомбу. Вона знищує все. Цю бабусю згодом відсутність послуги просто вбила б. Уявіть собі будинок, де відключили газ. Чи будинок, де відключили електрику. Вмирає все.

В нас ухвалили рішення про те, що людям, які заборгували за комірне або невчасно заплатили, не будуть нараховувати штрафи чи пеню. Як нині працює ця система?

Система працює просто. Там якась одна сота чи одна десята відсотка. Тобто покарання, пеня мізерна, вона не впливає на стан платежів. Ми це бачимо і по тому самому боргу в 70 млрд., що він величезний і нікого ця пеня не лякає. Тут слід, очевидно, заходити з іншого боку. Тобто робити розмір тарифів, платежів спів ставним з доходами населення. Бо якщо доходи населення не покривають цю необхідну суму, зрозуміло, що буде заборгованість і буде зростати.

В нас є загроза коронавірусу, в нас просідає економіка, є питання, наскільки доходи населення будуть покривати тарифи. Куди ми йдемо? Які кроки влади мають бути, щоб ці борги не зростали?

Можливо, це блакитна мрія, можливо, уряд перегляне систему тарифоутворення. Тому що вже очевидно всім, останні три роки йде суцільне наростання заборгованості. На початку 2017 року було 23 млрд., зараз 70 млрд. Зрозуміло, що система тарифоутворення недосконала, вона неадекватна можливості населення сплачувати. Тому краще всього кардинально, як в часи кризи, було б вирішити це питання – переглянути систему тарифоутворення. Тому що далі зрозуміло що буде. Зрозуміло, що люди будуть перш за все купувати собі ліки, ті ж самі маски, харчі і в останню чергу платити за комуналку. Тим паче, що зараз зрозуміло, що не відключать. Це буде і посилення соціального напруження, бо люди не люблять жити з боргами, і це буде занепад комунальної галузі. Тому що якщо ви виробляєте якійсь продукт, віддаєте його, а гроші не отримуєте за нього, то зрозуміло, що ви економічно занепадаєте. Це насправді величезний комплекс проблем і дуже небезпечний як для суспільства, так і для галузі.