facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Роксолана Підласа: «Зупиняти економіку ми собі дозволити не можемо»

01.04.2020

Економіку потрібно запускати, адже в українців просто немає можливості довго сидіти вдома – таке заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. За його словами, уряд найближчим часом вирішить, що робити з карантином. Про карантин та економіку держави говоритимемо з гостею студії «Доброго ранку, Країно!» Роксоланою Підласою – народним депутатом, фракція «Слуга народу», та Ніною Южаніною – народним депутатом, фракція «Європейська солідарність», за допомогою скайп-зв’язку зі студією.

Коли ж ми будемо запускати економіку, виходячи з карантину?

Роксолана Підласа: Моя особиста думка, що півроку це дуже багато. Насправді ми повинні виходити з карантину вже після завершення цієї фази, яка має завершитися 24 квітня. Я особисто не є прихильником жорстокого і довгого карантину. Я скоріше виступаю за ізоляцію груп ризику, по-перше, пенсіонерів, по-друге, людей з хронічними захворюваннями, та спрямовування ресурсів держави на те, щоб ізолювати ці групи. Тому що дійсно прем’єр-міністр абсолютно правий в тому, що зупиняти економіку ми насправді собі дозволити не можемо. Люди повинні працювати, і економіка повинна працювати.

Сьогодні в нас на одній шальці ваг здоров’я людей, а на іншій – економічні ризики.

Ніна Южаніна: Так відбувається тому, що лікарі говорять про те, що треба все ж таки бути в повній ізоляції всім і як можна довше, щоб пік епідемії і не наступив. А можливо, ми взагалі мали б менші наслідки. Але я так думаю, і досвід інших країн є прикладом, ми точно маємо зараз побудувати такий режим роботи, щоб справді не відбувалося до точності навпаки. Треба убезпечити всіх і, по-перше, ті групи, які найбільше схильні до зараження цим вірусом. А по-друге, мені здається, очевидно, що не спрацювали ми взагалі для того, щоб групи ризику ці якраз відмежувати, відокремити від іншого населення. Ми будемо мати найближчим часом величезні наслідки цього недопрацювання. Але не хочу зараз аналізувати, говорити щось погане, тому що насправді це такий виклик, з яким не знаєш як справитись, а тим більше коли влада теж розгублена. Тому що це перший рік роботи. Тому що справді уряд ще не укомплектований, і вони не мають порозуміння між собою. Очевидно, всім людям, які зараз приїздять в Україну із зон масового зараження, треба б було точно пройти ізоляцію, обсервацію, але не допускати до того, щоб вони стали носіями серед великої кількості людей. Поводили себе таким чином, що дозволяли собі покидати місця, навіть коли їх просили залишатися. Тобто тут повний безлад.

А тут питання до людей чи до влади, яка має організовувати певні процеси?

Ніна Южаніна:Звісно, це недопрацювання влади. Тому що немає її по суті зараз в країні. Треба говорити не, будь ласка, приїжджайте всі, ми вас чекаємо, а приїжджайте всі за певних умов. Ми розуміємо, ви громадяни України, але ви також маєте розуміти, що в Україні такі ж громадяни, які всі роки тут живуть, сплачують податки і зараз також мають право на захист від держави. В цьому-то і функція держави. Що таке держава? Це захист прав і свобод людини. Вони забезпечуються через ті інструменти, які надані всім органам влади. І тут не можна бути красивим, добрим, тут треба бути настільки відповідальним, щоб убезпечити інших від наслідків. І для цього має бути жорсткий порядок і взаєморозуміння всіх органів влади. Ніхто не має перегнути палку. Всі мають розуміти: коли доповідає міністр охорони здоров’я, його точка зору є правильною і обов’язковою до виконання після обговорення у вузькому колі спеціалістів. Цього не відбувається.

Як ви оцінюєте дії владної централі по тому, як ми реагуємо на ризики, на загрози пандемії?

Роксолана Підласа:По-перше, я є абсолютно прихильником діалогу влади і опозиції. Я вважаю, що завдання опозиції – це критикувати владу і тримати її в тонусі. Що стосується дій влади, я вважаю, що підхід має бути збалансованим. Я думала, який з прикладів навести з того, що в нас насправді зроблено дуже вдало, і один з прикладів це вчорашній наказ МОЗ. Вони сказали про те, що можуть відкритися продуктові ринки за умови дотримання заходів безпеки. І це насправді є дуже добре, тому що саме закриття продуктових ринків у перші тижні карантину частково сприяло тому, що піднялися ціни на продукти в роздрібних торговельних мережах. Тому відкриття цих ринків – це, по-перше, можливість працювати для людей, які приїжджають з сел. Та продають свою продукцію або залишки цієї продукції. По-друге, це можливість все ж таки якось регулювати ринковим механізмом ціни в країні на продукти першої необхідності. І це приклад, коли держава і захищає громадяни, але при цьому, як кажу прем’єр, не зупиняє економіку.