facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Євген Каленський: «Ситуація із закриттям «Доброго ранку, Країно!» – це свавілля посадової особи, яка переплутала громадське з особистим»

06.07.2020

Нас закривають, і це при тому, що «Доброго ранку, Країно!» - найретинговіша щоденна програма на телеканалі «UA: Перший». Від 13 до 15 мільйонів телеглядачів – саме стільки збирає щомісяця перед екранами телевізорів наша програма. Ми входимо у топ-10 ранкових шоу в країні, і високі рейтинги цьому підтвердження. Команда «Доброго ранку, Країно!» оприлюднила відкритий лист через наступ на свободу слова та спроби закрити нашу програму. Заяву колективу про цензуру підтримали й інші ЗМІ, зокрема опублікували її на своїх сторінках у мережі. Також засудили втручання чиновників «Суспільного» в роботу нашої програми і народні депутати. Вони підписали звернення до глави держави Володимира Зеленського, прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, міністра культури Олександра Ткаченка, аби ті втрутилися в ситуацію і не допустили закриття програми. Ситуацію з «Доброго ранку, Країно!» обговорюватимемо з Євгеном Каленським – колишнім заступником гендиректора Національної телекомпанії України.

 Як би ви оцінили таке рішення Зураба Аласанії?

Я навіть не здивований, тому що це ж не перший раз за три роки його свавілля на «Суспільному», коли він приймає свої особові рішення, спираючись не на фаховість програми, не на якусь там якість, як вона виробляється, а на своє особисте на 99% загалом некомпетентне бачення. Це свавілля посадової особи, яка переплутала громадське з особистим. Я бачу це тільки так.

Закривати «Доброго ранку, Країно!» невигідно, бо ми допомагаємо каналу заробляти більше мільйона гривень на рік, і рейтинги говорять самі за себе. Але Зураб Аласанія не вимірює ані економічною вигодою для суспільного мовника, ані рейтингами. Чому?

Людина, яка б дослуховувалася до бачення і до думки своїх колег, могла би прийняти якесь рішення, хоча б розбираючись в системі телебачення. Ви правильно кажете, як можна закривати програму, яка має свою дуже велику цільову аудиторію, великий рейтинг? І давайте задамо таке питання: а що, є щось на кшталт вашої програми у «Суспільного», що вони зараз поставлять на заміну? Ні. Тобто з будь-якого боку ця ситуація це просто таке свавілля: просто я захотів, і я зробив. Ми дуже часто за останні три роки бачили, як Аласанія закривав цілком нормальні програми «Суспільного», нормальні проекти, звільняв людей, тільки спираючись на свої особисті уподобання. З точки зору фаховості, з точки зору того, що він багато людей залишає без роботи, як ваша програма, його це зовсім не цікавить. Тому що він так захотів, і він так зробив. Тому що він бог, цар на «Суспільному», як він себе бачить.

Але «Суспільне» належить народу, існує за його податки. Чому одна людина вирішує питання наших з вами грошей, причому всупереч здоровому глузду?

Це питання, яке ставилося не один раз вже до наглядової ради, це питання, з яким листи ще за мої часи писали до прем’єр-міністра тієї влади. Для мене теж не зрозуміло, як така потужна махіна, як «Суспільне», з таким величезним бюджетом за 2 мільярди гривень на рік, це ще незважаючи на прибутки, які вони отримують від грантових організацій на виробництво програм, як керівництво держави не звертає увагу на той бєспрєдєл, який творить одна особа? У багатьох моїх колег виникає таке запитання: ну що, немає на нього влади? Немає кому з ним розібратися і поставити на місце?

Як побороти некомпетентність керівника «Суспільного»?

Тут єдині кроки такі можна робити, це рухатися в бік переобрання. Це зробити подання до комітету з інформаційної політики, до президента і робити перевибори наглядової ради, вводити до складу наглядової ради цілком незалежних фахівців. І терміново просто переобирати голову правління Суспільного мовника. Якщо це терміново не зробити, то «пропал дом».

Хто може на сьогодні захистити передачу і зробити таке, щоб 15 мільйонів українці і далі її дивилися?

Бачите, яка ситуація, телефонного права у нас немає, щоб хтось йому подзвонив. І ви ж бачите, що принцип «Суспільного» – він як голова правління ні за що не відповідає. Прийняти це рішення може тільки нинішній склад наглядової ради на чолі з пані Остапою, якщо їм буде поставлена така задача з боку, може, і громадських організацій, може, з боку президента чи прем’єра. Збирати терміново засідання наглядової ради і приймати на цьому засіданні рішення про відновлення в ефірі вашої програми. Я бачу тільки такий крок. І робити засідання наглядової ради відкритими, можна навіть у прямому ефірі.

Ми бачимо, що гроші та рейтинги, зароблені для «Суспільного» «Доброго ранку, Країно!», для Зураба Аласанії не показник. Хто тоді може стати для нього авторитетом. Можливо, якась компанія може провести для нього експертизу і довести необхідність нашої програми в ефірі?

Ми з вами добре між собою розуміємо таку річ, що не в якості програми тут закопана собака. Чому Аласанія так реагує? Те, що програма має велику якість, він десь і сам розуміє. І прекрасно вони все розуміють, тому що ви ж бачите, що нападки на вашу програму стаються десь раз на рік із якихось політичних дій.