facebook.com
instagram.com
youtube.com

Новини

Ростислав Кравець: «Антикорупційне законодавство не має на меті контроль за чиновниками, воно має на меті притягнення до відповідальності будь-кого»

07.07.2020

Національне агентство з питань запобігання корупції збирається перевіряти, чи відповідає спосіб життя чиновників задекларованим статкам. Моніторинг здійснюватиметься на підставі повідомлень у медіа, інформації від громадян, організацій та інших відкритих джерел. Інформацію про виявлені корупційні порушення НАЗК передаватиме правоохоронним органам. Цю тему «Доброго ранку, Країно!» обговорюватиме з Ростиславом Кравцем – юристом.

Ви, мабуть, допомагаєте чиновникам пояснити, звідки взялися ті чи інші факти, як адвокат?

Скоріше не допомагаю пояснити, а допомагаю пояснити, чому правоохоронні органи невірно трактують ті чи інші норми законодавства. Насправді ця ситуація, що стосується НАЗК, що вони там будуть щось досліджувати, вона існувала і до цього часу. Не розумію, чому тільки зараз вони вирішили це пропагувати. Тим більше на сьогоднішній день НАБУ, не дивлячись, чи є відповідна перевірка НАЗК, чи є відповідні запити НАЗК. Робить все те ж саме. Тобто НАБУ має відповідні повноваження. Вони це довели, що можуть навіть без перевірки НАЗК, навіть якщо вони дізнались навіть від ЗМІ, від журналістів, що особа якась там живе не на зароблені кошти, відповідно провести перевірку, зареєструвати провадження і почати цю особу переслідувати.

Тобто є в таких правоохоронних органах ситуація дубляжу повноважень?

Звичайно. НАБУ існує вже п’ятий рік, і ми бачили дуже велику кількість справ. І що, когось привели до відповідальності? Немає взагалі. Для того, щоб довести цю обставину, насправді це досить такі речі, які суб’єктивно сприймаються. Звичайно, можна в ЗМІ підняти певну бурю. Ну відповідно навіть якщо ми всі дуже не любимо того чиновника, їздить на якомусь автомобілі, який він не задекларував, то відповідно є роз’яснення. Чиновник цим повинен користуватися певний час.

А навіщо нам тоді НАЗК, якщо за нього відпрацьовують в даному випадку журналісти? НАЗК діє так, як він насправді планувався?

Насправді він той, як планувався. Тим більше антикорупційне законодавство побудовано таким чином, що воно не має на меті саме переслідування і припинення незаконного збагачення чи контроль за чиновниками. Воно має на меті притягнення до відповідальності будь кого. Так побудовано законодавство. В нас НАЗК практично кожний тиждень видає роз’яснення, як заповнювати декларацію. Це ж неправильно. Декларація це ж непрозорий документ. Спочатку вони говорять, що потрібно декларувати, наприклад, своє майно, якщо ви їм користувалися на 31 грудня. Потім якщо ви користувалися більше 180 днів. Потім ще, ще, ще, і постійно ці зміни. Насправді як правильно заповнити декларацію не знає навіть НАЗК. Тому це дуже гарний привід для правоохоронців, які, на мій погляд, працюють не на українців, а на уряди інших країн, притягнути будь-якого чиновника до відповідальності, для того щоб він, наприклад, закуповував тепловози у США чи купував якійсь транспорт за кордоном, і не давав розвиток українському машинобудуванню.